Firmy

Prowadzimy rozliczenia firm jednoosobowych - eenmanszaak oraz spółek – VOF. Pomagamy przy omówieniu business planu, załozeniu firmy i prowadzimy pełną jej księgowość. Zawsze robimy wszystko na czas i wywiązujemy się z uzgodnień. Potrzebujesz porady, lub chcesz rozliczać swoją firmę, skontaktuj się z nami.

Wykonujemy:

Cene ustalamy na pierwszym spotkaniu, która na pewno będzie Państwa satysfakcjonować.

Co warto wiedzieć odnośnie:

Dokument VAR

W ostatnich dniach holenderski Urząd Skarbowy (Belastingdienst) wysyła do przedsiębiorców powiadomienie dotyczące zaświadczenia VAR (Verklaring arbeidsrelatie) na rok 2015.

W powiadomieniu tym Belastingdienst informuje o zasadach obowiązujących dla VAR na rok 2015 oraz o planowanych zmianach w tym zakresie. Zmiany w przepisach dotyczących przyznawania zaświadczenia VAR planowane są na rok 2015.

W poprzednich latach przedsiębiorca mógł od 1 września starać się o VAR na następny rok, lub też otrzymywał zaświadczenie VAR automatycznie, na podstawie danych złożonych w roku ubiegłym.

W roku 2014 zaświadczenie VAR na rok 2015 nie zostanie wydane automatycznie. Jeżeli przedsiębiorca działa na takich samych zasadach jak w roku 2014 i wykonuje te same prace, nie potrzebuje starać się o nowy VAR na rok 2015, może nadal legitymować się VAR-em z roku 2014.

Nowy VAR potrzebny będzie natomiast przedsiębiorcy, który np. wykonywać będzie zlecenia o innym charakterze niż w roku 2014, lub zmienią się okoliczności funkcjonowania firmy.

VAR z roku 2014 może być używany aż do momentu wejścia w życie nowych przepisów. Belastingdienst będzie o tym informował przedsiębiorców za pośrednictwem strony internetowej.

Stawki podatku BTW

Podstawowa stawka BTW wynosi 21% (od dnia 01 października 2012). Holenderskie przepisy podatkowe wymieniają obok stawki podstawowej także obniżoną stawkę podatku BTW, która na chwilę obecną wynosi 6%. Niektóre towary i usługi podlegają stawce BTW 0% lub są zwolnione z BTW. Towary i usługi, które mogą być opodatkowane stawką inną niż 21% są wyszczególnione w przepisach. Lista towarów i usług, które mogą być opodatkowane obniżoną stawką BTW (6 %). Wśród towarów wymienione są między innymi:

Na liście usług objętych obniżoną stawką BTW widnieją między innymi:

Wśród branż zwolnionych z podatku BTW znajdują się między innymi: